Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rocky Mountain Pony

14. 12. 2006

Toto plemeno dokazuje americké nadání pro inovaci a přizpůsobení. Jeho vývoj proběhl v pozoruhodně krátké době, tak krátké, že dosud nemáme dostatečně upevněny znaky charktericzující toto plemeno. plemenná kniha byla otevřena v r. 1986 a má zatím 200 zaznámů.

Původ: Pochází jako mnoho jiných amerických plemen od dávných španělských importů a od nich odvozených stád mustangů. Důvěru tomuto zvláštnímu zvířeti získal Sam Tuttle ze Stout Springs v Kentucky, který získal koncesi pro jezdeckou dopravu ve státním parku Natural Bridge (přírodní most, větší obdoba Pravčické brány). Pan Tuttle měl hřebce, Old Tobe, který byl miláčkem jezdců a ideálně vyhovoval divoce rozeklané krajině předhoří Appalachian. Old Tobe, ještě v 37 letech aktivní, byl vynikajícím pepiniérem, který potomstvu předával svou dobrou povahu, jistý krok a přirozený houpavá mimochod, dědictví po španělských předcích. Rocky Mountain pony se hodnotí právě podle vyrovnanosti mimochodu, jímž dosahuje rychlosti 7 mil (11 km) v hodině při pohodlném cestování a 16 mil (26 km) v hodině na krátké vzdálenosti. tito koníci jsou velmi otužilí a výborně snášejí studené horské větry.

Temperament: Temperament tohoto poníka je klidný a přívětivý, ač není bez ohně. Neobyčejně dobře se pohybuje po neschůdném podkladu.

Akce: Přirozený cestování mimochod je kolébavý a dosahuje asi 7 mil tj. asi 11 km za hodinu. Je tak hladký že se jezdec, že se jezdec ani po velmi dlouhé cestě necítí unaven.

Hlava: Hlava je a nasazena na půvabný, nečekaně dlouhý krk. Tento rys je známkou neobyčejně dobré celkové vyváženosti.

Kohoutek: Kohoutek není výrazný, ale stavba hřbetu a zádě je dobrá.

Rámec: Obrys tohoto koně je pěkně zaoblený a všechny proporce jsou dobré.

Nohy: Nohy jsou výborně stavěné a kopyta tvrdá a hezky utvářená. Tento kůň se cení zvláště pro jistotu pohybu a lehkost chodu.